התוכנית המדינית של יצחק הרצוג – חומות ללא תקווה Issac Herzog's diplomatic program – walls without hope

English after the Hebrew

בינואר השנה הציג יצחק הרצוג את התוכנית המדינית שלו, תוכנית שלא נדונה באף פורום של המפלגה. למרות זאת היא הוצגה בקווים כלליים לפני הועידה האחרונה והתקבלה שם על ידי הצירים שנכחו (פחות ממחצית חברי הועידה) בתמיכה רחבה.

יש להניח שלו היה מתקיים דיון כלשהו על אודות פרטי התוכנית במוסדות המפלגה או בשיתופם, או דיון פתוח בהשתתפות של מומחים של האזור, התוכנית לא הייתה מגיעה כלל להצבעה ולבטח לא הייתה זוכה להיות תוכנית הדגל של מפלגת העבודה, לכאורה מפלגה שוחרת שלום ואחוות העמים. הצגתה על ידי יצחק הרצוג כתוכנית מדינית מצביעה על חוסר הבנה ואטימות אנושית של ממש.

על פי התוכנית כפי שהיא הוצגה במכון למחקרי ביטחון לאומי INSS ב-19 בינואר, המטרה העיקרית שלה להגיע מהר ככל שינתן להיפרדות מכמה שיותר פלשתינים, כמעט בכל מחיר. אין לי כוונה כאן להתייחס לטרמינולוגיה הגזענית שיצחק הרצוג מרבה להשתמש בה אך הציבור חייב להבין שכל גורם זר ששומע את הרצוג מדבר כפי שהוא מדבר, קולט את דבריו כגזעניים.

התוכנית ממוקדת בירושלים כמרכז הסכסוך ומציעה להקים חומות על מנת להפריד את הכפרים הפלשתינים שהיום הם חלק מהתחום המונציפאלי של ירושלים. זאת על מנת להבטיח רוב יהודי בעיר ירושלים וגם להבטיח את בטחונם של תושביה על רקע האירועים האחרונים. זאת בהתבסס על הנחת היסוד שלא ניתן להגיע לפיתרון שתי המדינות בעתיד הקרוב.

ההצעה היא אווילית ממש – היא מתעלמת לחלוטין מהצרכים של האוכלוסיה הפלשתינית, אוכלוסייה שמרקם החיים שלה משובש גם ככה כי היא מנותקת מהגדה על ידי גדר ההפרדה. עכשיו הכוונה היא לנתק אותה גם מהעיר ירושלים, מרכזה הכלכלי והתרבותי ובו זמנית לקחת ממנה את תעודת הזהות הכחולה, כלומר את הביטחון הכלכלי והסוציאלי שהתרגלו אליו. כל זאת, על מנת לשפר את המצב הביטחוני.

פגיעה כה חמורה במרקם החיים של האוכלוסייה הפלשתינית לא יכולה אלא להחמיר את המצב הביטחוני וכל מה שהחומות החדשות שתבננה תעשנה הן תגברנה את הרצון של הפלשתינים לפגוע בנו. החומות שתבננה לא רק יגנו עלינו, הם גם מאפשרות לפלשתינים ליוזם פעילות פח״עית, מוגנים על ידי חומות כמו בעזה. בסופו של דבר יכינו לנו את הקסאמים גם בגדה. ואם נשאיר שם את צה״ל, הם יפגעו בחיילינו.

ובנוסף, ההצעה להיפרדות אתנית (זאת הכוונה המוצהרת) עלולה להיות תקדים עבור הפוליטיקאים האמיצים שלנו שחיש מהר יציעו היפרדויות דומות גם באזורים אחרים של המדינה – למה לא ? אם אפשר בירושלים, אי אפשר בגליל או בואדי ערה ?

בושה וחרפה שהצעה כזאת יצאה ממפלגת העבודה. המזל שלנו שאין כל סיכוי לממש אותה. מיותר לציין שהיא גם לא תקרב אותנו לשלטון וטוב שכך. מפלגה סוציאל דמוקרטית שמקדמת תוכניות מדיניות שמבוססות על הפרדה אתנית בשטח אורבני כמו ירושלים חייבת קודם כל לעבור טלטלה פנימית, בחירות ליו״ר חדש והתחדשות אידיאולוגית לפני שתנתן לה הזדמנות לחזור לשלטון.

Last January Isaac Herzog presented his diplomatic plan, a plan that has not been discussed in detail in any forum of the party. Nevertheless it was presented in general terms at the last Labor conference and received broad support by the committee delegates in attendance (less than half of the members of the committee) .

I am pretty sure that had there been any discussion of the details of the program in the party institutions, or an open discussion with the participation of experts of the region, this program would not have been brought to a vote and certainly would not have become the diplomatic agenda of the Labor Party, a party supposedly seeking peace and brotherhood among the nations. Isaac Herzog’s diplomatic program indicates a lack of understanding and a lack of sensitivity with regard to human and civil rights.

According to the plan as it was presented at the Institute for National Security Studies on January 19th 2016, its main goal, to be attained as quickly as possible, is to separate from as many Palestinians as possible, almost at any cost. I do not intend here to relate to Isaac Herzog’s racist terminology that he frequently uses, but the public must understand that any foreigner listening to Herzog speak perceives his language as fundamentally racist.

The diplomatic plan focuses on Jerusalem as the center of the conflict and proposes to build walls to separate the Palestinian villages that today are within the municipal borders of Jerusalem. This is to ensure a Jewish majority in the city of Jerusalem, and to ensure the safety of its citizens in light of recent events. All that based on the premise that it’s not possible to reach a two-state solution in the near future.

The proposal totally ignores the needs of the Palestinian population whose quality of life is already severely impacted by the Separation Fence which separates it from the West Bank. Now the intention is to disconnect the villagers from the city, their economic and cultural center and at the same time take away their blue identity card, a document that assured them (some) economic and social security that they have gotten used to. All this, in order to improve the security situation…

Such a severe impact on the quality of life of the Palestinian population cannot but aggravate the security situation and the more walls there will be buil, the more they will reinforce the motivation of the Palestinians to take violent action in response. The walls that will be built will not only protect us, (if they do). They will allow the Palestinians to prepare their response, protected by the same walls, just like in Gaza. Eventually we will get Qassam rockets also from the vicinity of Jerusalem. And if we do not withdraw the army, they will direct their anger at our soldiers.

In addition, the proposal for ethnic separation (its declared intention) could be a precedent for our brave politicians who soon will offer to build similar separation walls in other parts of the country – why not? If it is possible in Jerusalem, the Galilee or Wadi Ara could well be next…

Shame that such a proposal came from the Labor Party. We are just lucky that there is no likleihood of it being implemented. Needless to say, it will not bring us any closer to win the next elections and that is good. A Social Democratic party that promotes an agenda based on ethnic segregation in urban areas like Jerusalem must first undergo an internal upheaval that includes elections for a new chairman and ideological renewal before getting another opportunity to return to power.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>