אני מאמין I Believe

The Hebrew Text is Followed by an English Translation

1. אני מאמין שמאמץ אמיתי לבניית אמון עם הרש”פ יאפשר לנו לקדם מו”מ מדיני. לאור המצב שנוצר בעקבות הרחבת ההתנחלויות מעבר לגדר יתכן מצב שפיתרון שתי המדינות איננו בר השגה לעת עתה. יתכן שיהיה צורך בשלבי ביניים שתחליטם קודם כל לסיים את הכיבוש, יצירת חיים שוויוניים בגדה, כולל החלת החוק הישראלי ומתן זכויות אזרח  לפלשתינים שם, ורק בשלב מאוחר יותר, יישום שתי המדינות.

2. אני מאמין שהאוכלוסיה הערבית בישראל יכולה להוות גשר של שלום עם הפלשתינים בגדה ובעזה וגם עם מדינות ערב. זאת רק אחרי שנדע לשלב אותה בחברה ובכלכלה באופן שוויוני ברוח מגילת העצמאות.

3. אין לי ספק שחייבים לבסס את ביטחון המדינה לא רק על כוחו של צה"ל אלא גם על מאמץ אמיתי להשתלב באזור על ידי יצירת אמון עם אלה מבין שכנינו עמם ניתן, באמצעות מדיניות חוץ יצירתית וחידוש בריתות אסטרטגיות עם מדינות האזור.

4. אני מאמין שעלינו להחזיר את החינוך הציבורי לראש סדר העדיפויות הלאומי . יש למקד את המאמץ בעיקר, לבטל את המגזרים, להעביר את האחריות לרשויות המקומיות במידת האפשר, לשפר את מעמד המורה ולהוציא את החינוך מידי הפוליטיקאים. אנחנו חייבים להבעיר את נגע הגזענות – עלינו להתמודד באופן נמרץ ויזום עם גילויי גזענות נגד כל מגזר וכל מיעוט על מנת להבטיח שוויון זכויות והשתתפות מלאה בחיי הכלכלה והחברה.

5. אני מאמין שאנחנו חייבים להחזיר את המדינה למסלול של צדק חברתי בו שירותי הרווחה ניתנים ברמה המתאימה למדינת חברה ב-OECD. כמו כן אני משוכנע שצריך להחזיר את הדיור הציבורי לאוכלוסיות הנזקקות ולהנגיש את קרקעות המדינה לציבור לו הן שייכות, באופן שוויוני. יש לחזק את העסקים הקטנים והבינוניים ואת נגישותם למימון על מנת לשפר את יכולתם לצמוח.

6. אני מאמין שעלינו להגביר את המעורבות הישירה של האזרחים בכל תהליכי קבלת ההחלטות עם נגיעה לחיי היום יום. כמו כן חייבים לקבוע את שלטון החוק ככלי שלטוני היחיד בישראל. אני מאמין שאנחנו חייבים לשנות את שיטת הבחירות לכנסת על מנת ליצור אחריות ישירה בין חברי הכנסת הנבחרים לציבור הבוחרים. זאת על מנת לנתק את תלותם בגופי מפלגה הנמצאים בשליטה של מעטים בלבד. אני גם מאמין שצריך להפריד את הדת מהמדינה על מנת לאפשר חופש דת ומדת ולאפשר פיתוח המדינה כמדינה חופשית ודמוקרטית.

7. אני מאמין באחריות המדינה ליצירת תשתיות הולמות בתחום הבריאות, חינוך, פנסיה, דיור, תעסוקה, תקשורת ונגישות להון על מנת לאפשר לכל האזרחים לממש את כישוריהם.

8. אני מאמין בחשיבות חיזוק המודעות לשוויון בין המינים, תיקון אפליות ושיתוף נשים בהתאם לחלקם הדמוגרפי בכל מוסדות השלטון והחברה. יש לעורר מודעות מכוונת במערכת החינוך מהגיל הרך למעמדן השווה של נשים לגברים בכל מערכות החיים.

1. I believe that a true effort to reestablish trust with the Palestinian Authority will enable us to advance the Peace Process. Due to the present status where a large number of settlers remain outside the separation fence, it may not be possible to implement two states at this time. It may then be necessary to proceed in stages starting by terminating the occupation to create an equitable situation in the West Bank, including extending Israeli law there and full civil rights to the Palestinian inhabitants. The two state solution may then be implemented at a later stage.

2. I believe that the Arab population in Israel can be a bridge of peace to the Palestinians in the West Bank and Gaza and to the Arab countries. This will only happen after we will integrate them on an equal footing into Israeli society and into the economy, in compliance with the words of the Declaration of Independence.

3. There is no doubt in my mind that we have to base the security of the State not only on the armed forces of the IDF but also on a serious effort to integrate into the region through the establishment of trust with those of our neigbors who are willing, using creative foreign policy and the renewal of strategic alliances with regional players.

4. I believe that we have to return public education to the top of our national priorities. We have to focus on the main issues, the abolition of the educational sectors, the transfer of responsibility to the local councils and municipalities to the extent possible, to improve the standing of the teaching staff and to remove education from the hands of the politicians. We have to eradicate racism of all kind and against all minorities and counter it proactively and forcefully in all its manifestations to enable them to enjoy full equality in Israel's social and economic life.

5. I believe that we have to return the nation to a path of social justice where social services are provided at a level commensurate with that of member states of the OECD. Furthermore I am convinced that we have to reinstate public housing for needy segments of the population and make state owned land available to the public who owns it, in an equitable fashion. We have to strengthen the small and medium sized businesses and improve their access to financing to enable them to grow.

6. I believe that we have to increase the direct involvement of citizens in all decision making processes related to everyday life. I believe that the rule of law shall be the only tool of government. I am certain that we have to change the system by which Knesset members are elected in order to create direct responsibility between them and their constituency. This in order to prevent their dependency on party bodies controlled by few. I believe that we have to separate religion from the state in order to enable the freedom of religion and from religion and make it possible for the country to develop as a liberal and democratic nation.

7. I believe in the responsibility of the state to establish suitable infrastructures in the fields of health, education, pensions, housing, employment, communications and access to capital to enable all citizens to realize their full potential.

8. I believe in the importance of strengthening the awarenes of gender equality, the correction of discrimination, and the participation of women in all institutions of government and society according to their demographic share. Educational institutions from preschool onwards have to direct awareness to the equal standing of women and men in society.

2 thoughts on “אני מאמין I Believe

  1. לעמנואל היקר, אהבתי מאד את הגישה והעקרונות המנוסחים האתר, נהנתי להכירך בועדת החינוך ומאחלת לך הרבה הרבה הצלחה בפריימריס. רחל שגיא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>